Nejčastejší otázky

Současné způsoby opracování v kombinaci s tradičními metodami barvení dřeva nám nedávají v podstatě žádné limity. Vhodně zvolené aplikace laků nebo tvrdých voskových olejů nám dovolují docílit nespočtu kombinací a barevná škála není téměř nijak omezena.

Jediný limit barvy a struktury spočívá ve výběru vhodné dřeviny. Ať už se jedná o dub, americký ořech, evropský ořech, teak, jasan nebo buk, každé dřevo jinak reaguje a na základě toho i jinak vypadá.

Všichni výrobci, se kterými spolupracujeme, mají své lety prověřené know-how. Vědí, jak vytvořit povrchovou úpravu, která zajistí podlaze dlouhodobou stabilitu, barevnou stálost, zdravotní nezávadnost a jedinečný vzhled.

Naši dodavatelé nabízejí v rámci kolekcí širokou škálu technologických i estetických povrchových úprav. V repertoáru mají strojové metody i lety prověřenou ruční práci. Pomocníky jsou i živly jako oheň a voda. Díky tomu má každý produkt unikátní dotek, do kterého se promítá samotný postoj jeho tvůrce.

Vyberte si podlahu ručně hoblovanou, kouřovanou, s termo úpravou, katrovanou, drásanou, opalovanou nebo tu, která kombinuje více různých opracování. Správně zvolenou technikou se docílí ideálního dojmu pro váš interiér.

Následuje finální ošetření. Dle typu dřeva a zamýšleného využití má klient na výběr ze tří variant: olej, olej-vosk nebo lak.

Prvním krokem pro určení správné konečné úpravy je určení toho, jak bude podlaha dále využívána. Klíčové je například, kde bude umístěna, jaká je očekávaná průchodnost, a zohlednění dalších vlivů, které budou na dřevo dále působit. V případě umístění do prostor se zvýšenou vlhkostí, například do koupelny, vybíráme takové dřeviny, které změnou vlhkosti netrpí. (Spadají sem například teak, merbau, ipe a další dřeviny. Naopak dubová podlaha se do koupelny nedoporučuje.)

Pokud je podlaha určena do provozů s vysokou průchodností, je krytina již od začátku výroby na toto užití připravována. Naši dodavatelé vědí, jak dřevo speciálně ošetřit pro high-traffic plochy. Do takových míst volíme podlahu s větší tloušťkou a nášlapem, aby dlouhodobě odolávala.

Následně je vhodné pravidelné ošetřování vhodnými přípravky na daný typ produktu (každý výrobce má svoji doporučenou a nejvhodnější péči). Nemáte čas myslet na údržbu? Valen&Masar poskytují službu, kdy stav podlahy hlídáme za vás. Jednou ročně přijede technik, který vaši podlahu důkladně zkontroluje a navrhne případná opatření. Ta si následně můžete provést sami, nebo si je u nás bez starostí objednáte.

Většina dvouvrstvých nebo třívrstvých dřevěných podlah splňuje požadavky na umístění do prostor, kde je instalováno podlahové topení nebo chlazení. Důležité je vědět, jaký má vámi zvolený materiál součinitel tepelné vodivosti. Ten by neměl přesáhnout 0,15 K/W na m2. Některé dřeviny jsou pro podlahové topení méně vhodné. Všeobecně platí, že dřevo má vyšší tepelný odpor, který určuje, kolik energie se spotřebuje na zvýšení teploty o 1 K na ploše 1 m2. Masivní dubové podlahy o tloušťce 20 mm a více se obtížněji protopí. Spotřeba energie bude vyšší a tím pádem i finančně náročnější.

Po pokládce je nutné zejména dodržet podmínky pro správné vytápění, které jsou předávány klientovi vždy po montáži. Všeobecně platí zvyšovat teplotu max o 1 – 2 °C za 24 hodin a stejně tak ji i snižovat. Maximální teplota (např. vody v teplovodním topení) by neměla přesáhnout 40 °C.

Zároveň je vhodné udržovat v domě relativní vlhkost vzduchu mezi 40 a 65 %. Proč je to důležité? Dřevo je hydroskopický materiál. Dokáže přijímat vzdušnou vlhkost, což ovlivňuje jeho vzhled. Konstantní vytápění a vyvarování se velkých teplotních výkyvů je základ. Za předpokladu, že by mohlo k výkyvům docházet, je tento fakt zohledňován již při výběru materiálu tak, aby docházelo k minimálním nuancím ve struktuře dřeva pod vlivem teplotních výkyvů.

Povrch, na který se podlaha instaluje, musí být řádně připraven a splňovat určité parametry. Základním požadavkem je, že podklad musí být čistý, suchý, soudržný bez prasklin a trhlin, odmaštěný a bez prachu. Zároveň musí být rovný (maximální mezní odchylky pro obytné prostory činí ±2 mm na 2 m dle normy ČSN 74 4505) a podkladové vrstvy musí být dostatečně vyschlé: V případě cementu být 2,0 % CM* (1,8 % CM* pro podlahové topení) a anhydritu 0,5 % CM* (0,3 % CM* pro podlahové topení).

Specifické požadavky na přípravu povrchu s klienty vždy sdělujeme v předstihu, případně zajistíme úpravu do takové podoby, aby samotná realizace proběhla vždy na 100 %.


* zkratka CM = Carbit Method

Pokládka podlahy a práce s ní spojené vyžadují dodržení určitých pravidel a norem. V rámci interiéru se často zabýváme např. dilatačními spárami a jejich viditelností. Pro jejich řešení je možné zvolit různé druhy materiálu, například korek namísto syntetického tmelu.

Pro dlouhodobou životnost a krásu vaší podlahy je nutné dodržovat určitá pravidla používání. Dřevo je třeba chránit před abrazivními materiály, šetrně manipulovat s nábytkem a využívat rohožky před vstupem do místnosti. Podlaha je největším kusem nábytku ve vašem domě, a proto vyžaduje pravidelnou péči. Používejte takové ošetřující přípravky, které se hodí pro daný typ materiálu. V případě opotřebení je možné zajistit udržovací péči nebo také lokálně opravit či nahradit
konkrétní poškozenou část.

Ke každé podlaze poskytujeme vhodné přípravky pro pravidelnou údržbu. Komerčním přípravkům, které jsou volně dostupné v hypermarketech, je lepší se vyhnout. Zároveň nabízíme pravidelné obhlídky naším odborníkem, který vám podlahu zkontroluje a navrhne případná opatření.

Dřevo je jedinečné a nenapodobitelné. Jedním slovem nadčasové. Každý kus je unikát a na světě nenajdete dvě totožné podlahy. Je to materiál,
který v umění podlahářství hraje prim. Není náhoda, že vzhled dřeva je nejkopírovanějším vzorem pro vinylové a laminátové podlahy
i keramickou dlažbu. V porovnání s vinylem, laminem nebo dlažbou však nedochází v průběhu času ke znehodnocení. Naopak působením času se vytváří tolik žádaná estetická patina.

Dřevěné podlahy dokážou při správné péči sloužit i několika generacím. S ohledem na kvalitu zpracování, vlastnosti a dodatečnou údržbu jsou stále tou nejlepší investicí.

Dřeviny jsou nejekologičtější surovinou světa. Jedná se o obnovitelný zdroj, tvořený sluneční energií a atmosférickým uhlíkem. Zdravotní benefity v interiéru jsou nepopiratelné, dřevo je velmi hygienické a antibakteriální. Taniny neboli třísloviny, které jsou v něm obsaženy, přirozeně zabíjí bakterie na povrchu a vzniká tzv. „čistá špína“. Dřevo je také antistatické a nemusíte se bát, že se na něm budou tvořit chumáče prachu, jak tomu bývá u u jiných krytin.

Podlahou spolupráce nekončí. Nad rámec pokládky pro vás zajistíme nejen údržbu, ale také netradiční aplikace k doladění vašeho interiéru. Ať už se jedná o dřevěné obklady, stropy nebo propojení s nábytkem, vždy je možné docílit velmi celistvého dojmu a maximální synergie.

Máte originální nápad? Sdělte nám své představy a společně je zrealizujeme.

Vzory pokládky